Müşteri Görüşleri

Müşterilerimizin görüşleri...

Işılay Okay

2019 yılından bu yana TalentSys ile çalışıyoruz. Gerek tanışma süreçleri gerekse iş birlikteliğimizin başlangıcından sonra kolay ulaşım, hızlı çözüm ve geliştirme faaliyetlerinde bize sundukları hizmetlerden memnuniyet duyuyoruz. 2000’e yakın çalışanımıza verdiğimiz bu hizmetin hem sade hem de anlaşılır olması bizler için çok önemli. Bu kapsamda yaptığımız talepler çok hızlı bir şekilde karşılanıyor ve yerine getiriliyor. Perakendenin değişen dünyasında bizi yeniliklerden haberdar etmeleri ve pys sistemi dışında sundukları dijital çözümler her zaman ilgimizi çekmiş ve çekmeye devam etmektedir. Uzun yıllar kendileri ile çalışmayı ve beraber gelişmeyi umut ediyoruz.

- Işılay Okay
Kiğılı
E. Zümrüt Erdem Özberk

TalentPayroll ile iş birliği yaparak Teknik Bordro süreçlerimizde dış kaynak hizmeti almaya karar verdik. Bizler için en düşündürücü ve endişe verici konu geçiş süreciydi ancak firma yetkililerinin verdiği destek ve özverili çalışmaları sayesinde bu süreci tahmin ettiğimizden çok daha kısa bir sürede ve hatasız olarak tamamladık, bu konuda tekrar kendilerine teşekkür etmek isterim. TalentPayroll’u tercih ederek sadece Teknik Bordro Danışmanlığı konusunda hizmet almıyor bütünsel bir İK hizmeti alıyoruz. Çalışanlarımızın tüm özlük işlemlerini, izin yönetimini mobil ve web platformlar üzerinden yürütebildiğimiz gibi çalışanlarımız ihtiyaç duydukları tüm belgelere cep telefonlarından kolaylıkla ulaşarak temin edebiliyorlar. 30 yıllık tecrübe ile geliştirmiş oldukları INKA İnsan Kaynakları Yönetim sistemi sayesinde; IK Kokpit ekranlarından karşılaştırmalı analizlere ulaşmak, Personel Maliyetlerimizi raporlamak, İhbar/Kıdem ve İzin Maliyet yükümüzün durumunu tek bir dokunuş ile görüntülüyor olmak hem çok keyifli hem de zaman yönetimimize katkı sağlayan bir ayrıcalık olmuştur. Firmanın geliştirmiş olduğu ama şuanda kullanmadığımız bir çok modülün de aynı ekranlar üzerinden kullanılabilecek olmasını da oldukça faydalı görüyorum, ileride Performans Değerlendirme Yönetimini de e-Performans ve FeedBack sistemi üzerinden yürütmeyi düşündüğümüzü söyleyebilirim. Bizim için en önemli konulardan biri de destek ekibinin yaklaşımıydı, ilgili olmaları ve taleplerimize karşılık hızlı çözümler sunulmasıydı ve bu konudaki beklentimizin de karşılandığını görmek bir kez daha firmaya olan güvenimizi tazelemiştir. TalentPayroll ekibine sundukları hizmetler için teşekkür ediyorum, uzun yıllar iş birliğimize devam edeceğimizi düşünüyorum.

- E. Zümrüt Erdem Özberk
Dem İlaç / İnsan Kaynakları & Kurumsal İletişim Direktörü
Esra Dirik

Teknik bordro işleyişimizde ve mevzuat danışmanlığı konusunda bize profesyonel olduğu kadar hızlı ve çözüm önerileri ile gelecek yeni bir çözüm ortağı arayışı içinde olduğumuz süreçte, TalentPayroll ile yollarımız kesişti. TalentPayroll’u farklılaştıran sadece bordro süreçlerindeki deneyimleri değil bütünsel bir İK çözüm ortağı olmalarıydı. Çalışanların özlük işlemlerini, izin yönetimini gerek mobil gerekse web platformundan gerçekleştirebilmeleri özellikle geçişi gerçekleştirdiğimiz pandemi sürecinde hayatımızı çok kolaylaştırdı. Bordro süreçlerimizde iş birliği yapmaya karar verdiğimizde, ihtiyaçlarımızı aktarma ve geçiş sürecini hızlı ve hatasız tamamlamanın çok önemli olduğunu biliyorduk. Bu aşamayı çok başarılı bir şekilde tamamlamamızda TalentPayroll ekibinin özverili ve özenli çalışması çok etkili oldu. Kendilerine teşekkür etmek isteriz. İhtiyacımız olan her noktada çözüm üreteceklerini biliyor olmanın güveni ile iyi ki yollarımız kesişmiş diyebiliyoruz.

- Esra Dirik
Dräger Türkiye / Ülke İnsan Kaynakları Müdürü
Osman Berk BAL

Greiner Türkiye olarak, sektörde danışman firmalardan beklentimiz olan ihtiyaca uygunluk, hız, performans vb. konularda gösterdiğiniz çabayı takdir ettiğimizi bilmenizi isteriz. Alanında yetkin ve profesyonel çalışanlarınızla ihtiyacımıza yönelik nitelikli hizmet sağladığınız için mutluyuz, beklentilerimizin üzerinde ve ötesine geçtiniz. 2017 yılından itibaren E-Performans uygulaması ile verdiğiniz kaliteli, özverili ve kuruluşumuza özel çözümcü İK desteği için TalentSys ailesine tekrar teşekkür ederiz. Birlikte daha nice güzel işlere imza atmak dileğiyle.

- Osman Berk BAL
Greiner / Genel Müdür
Aysu Avcı Özcan

2017 yılından beri, TalentSys ile işbirliğimiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Perakendenin ve şirketimizin dinamiklerine uygun olarak, süreçleri hızlıca adapte etme ve çözüme ulaştırma konusunda sundukları hizmetlerden dolayı verimli projeler hayata geçirdik. Tüm TalentSys ekibi son derece destek ve hızlı çözüm sunan bir şekilde, ekibimizin bir parçası gibi çalışarak yardımcı oluyorlar. TalentSys’in değerli yöneticileri ve çalışanlarına işbirlikleri için çok teşekkür ediyoruz.

- Aysu Avcı Özcan
MediaMarkt / İK Operasyonları Müdürü
Özgür Telek

Tam Finans olarak olarak 2017 yılından buyana TalentSys’in İNKA İnsan Kaynakları Programını kullanmaktayız. Sistemin ana yazılımı, şirketimizin isteklerine göre uyum sağlayabiliyor olması, süreçlerimizi rahatça yönetebilmek açısından bizlere çok büyük bir avantaj ve destek sağlamaktadır. TalentSys ile çalışmaya başladığımız dakikadan itibaren ekibimizin bir parçası oldular. İş çözümleri karşılıklı fikir alışverişi vb konularında her zaman bizlere yardımcı oldular. Özellikle sistemin kulanım kolaylığı ekiplerimizin uyum sağlamasında İK olarak elimizi güçlendirdi, iş süreçlerimizi minimize etmemizi sağladı ve çalışan memnuniyetini arttırdı. İşbirliğimizin uzun yıllar boyunca sürmesini dileyerek, TalentSys’in değerli çalışanlarına bizlere zamandan ve mekandan bağımsız olarak verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

- Özgür Telek
Tam Finans / İnsan Kaynakları ve Eğitim Yöneticisi
Akın Söylemez

Talent SYS E-performans uygulamasını 2017 yılından bu yana kullanıyoruz ve çok memnunuz. 2017 yılında yeni bir performans sistemine geçerken dikkat ettiğimiz en önemli konular performans sisteminin esnekliği, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olması ve arkasındaki teknik ekip desteğiydi. Şu anda gerçekten doğru bir seçim yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Günümüzde değişen koşullara şirketlerin hızlı bir şekilde adapte olması gerektiğini biliyoruz. Biz performans sisteminin esnekliği sayesinde pandemi döneminde bu değişme çok hızlı bir şekilde adapte olduk. Bu hızlı değişimde e-performans uygulamasının yeteneği ve arkasındaki hızlı teknik desteğin çok önemli bir rolü vardı. Dijitalleşen dünyamızda performans modelleri firmaların stratejilerine göre değişim göstermektedir. Bundan sonra da Talent SYS ile yeni, kolay anlaşılabilir, dijital dünyaya uyumlu ve esnek performans modelleri tasarlayacağımıza inanıyorum. Tüm Talent SYS ekibine verdikleri destek için çok teşekkür ederim.

- Akın Söylemez
Fibabanka IK Sistemleri / Süreç ve Veri Analitiği Birim Yöneticisi
Çiğdem Başık

Alternatifbank ve iştiraklerimiz olarak 1995 yılından beri 20 yılı aşkın süredir TalentSys’in İNKA İnsan Kaynakları Programını kullanmaktayız. İnsan kaynakları olarak, Bankamızın hedefleri doğrultusunda diğer birimlerle koordinasyon içinde, teknolojiyi yakından takip eden ve bu doğrultuda yeni uygulamalar geliştirmeye açık bir sistem kullanmamızın gerekli olduğunu düşünürüz. Bu noktada en önemli konulardan bir tanesi de çalışanlarımıza hızlı ve doğru biçimde ulaşabilmektir. Büyük organizasyonlarda tüm çalışanlara aynı anda ulaşarak onların bilgi ve görüşlerini, belirlenen kısıtlı sürede toplamak, en büyük operasyonel iş yüklerinden biridir. Günümüzde bu sorunu aşmanın en elverişli yolu işlemleri elektronik ortama taşıyarak çalışmaktır. Bu yolla alınan bilgilerin analiz edilmesi daha hızlı ve az hata ile işlem yapılmasını sağlayacaktır. TalentSys’in sunduğu çözümler, çalışanlarımıza hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmamızı sağlamaktadır. Özellikle INKA-Net uygulaması ile hem çalışanlarımız, hem de Yöneticilerimiz istedikleri bilgilere anında erişebilmektedir. Bu uygulama ile zaman ve maliyet tasarrufu sağladık. Ürünlerin kullanım kolaylığının olması sistemin en alt kademeden en üst kademedeki yöneticiye kadar rahatlıkla anlaşılmasını sağlamaktadır. TalentSys, yetkin ve yenilikçi çalışanları ile ileri teknolojiyi kullanarak İnsan Kaynakları yönetimimizde bizi bir adım ileri taşımış ve taşımaya devam etmektedir. Oldukça uzun süren iş ortaklığımıza ilişkin desteğinin devam edeceği inancı ile TalentSys’e teşekkür ederiz.

- Çiğdem Başık
ABank
Mehmet Kestane

TalentSys ile yaklaşık olarak iki yıldır keyifle çalışmaktayız. Perakende sektörünün hızlı değişimi, sistemimizi de hızlı hale getirmek için bizi teşvik ettiğinde TalentSys ile tanıştık. Gerek sistemin ana yazılımı, gerekse bizim isteklerimize göre adapte olabilmesi açısından tüm süreçlerimizi rahatça yönetebildiğimiz bir ekip arkadaşı haline geldi. Çalışmaya başladığımız günden itibaren, tüm TalentSys ekibi bizden biri gibi hareket ederek, iş çözümlerimiz konusunda, üst düzey bir performansla yardımcı oldular. Özellikle geri bildirim konusunda çok pozitif bakış açılarıyla karşılaştık. Bunun yanında şirket çalışanlarımızdan da sistemin kolay kullanımı açısından her zaman olumlu geri dönüşler aldık. Bu işbirliğimizin uzun yıllar daha sürmesini dileyerek, TalentSys’in değerli yöneticileri ve çalışanlarına 7/24 desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

- Mehmet Kestane
Caribou Coffee Turkey
Münevver Eğricesu

2008 yılından bu yana TalentSys Sistem Danışmalığı tarafından e-performans uygulamasını kullanmaktayız. TalentSys’in alt yapısı şirketimiz performans ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olup her geçen gün çeşitli fonksiyonların geliştirilmesi ile sistemin daha etkin kullanımına imkan sağlamaktadır. Bu gelişimin de ihtiyaçlar doğrultusunda devam edeceğini düşünmekteyiz. Ayrıca güler yüzlü, anlayışlı ve çözüm odaklı bakışı açısına sahip destek ekibi, sistemin kullanımda bizlere büyük katkıda bulunmaktadır. TalentSys ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. TalentSys ailesine teşekkür ediyoruz.

- Münevver Eğricesu
AvivaSA
Nesrin Bayraktar

Objektif ve doğru verilen geri bildirimi; gelişimin anahtarı olarak görüyoruz. Bunun için ölçme ve değerlendirmenin çoklu katılıma imkan vermesi verilerimizin güvenilirliğini açısından önemli. Anel’de 1996’dan beri davranışsal yetkinliklerin 360 derece değerlendirilmesi kültürü benimsenmişti. Geri bildirimin ve gelişimin önemli bir parçasıydı ancak bütünsel bir performans yönetimi için yeterli değildi, kurum performansının bireysel performansa indirgenmesi, kurumsal hedeflerle bağlantılı bireysel hedeflerin ölçülebilmesi gerekiyordu. Proje bazlı işler yapan kurumların insan kaynakları süreçlerinde zorlayıcı konulardan birisi de buydu. Projelerin süreleri birbirinden farklı, çalışanlar dinamik, yıl içerisinde projeler arasında geçişler yaşanıyorken, performans sisteminizi belli bir periyoda bağlamak mümkün değildi. Hedef ağırlıklı Performans değerlendirme sürecine geçmeye karar verdiğimiz 2009 yılında TalentSys ile tanıştık ve o gün bugündür sistemimizi her geçen gün iyileştirecek uygulamalar üzerine birlikte çalışıyoruz. Hızla değişen ihtiyaçlara cevap verebilmesi için her sene performans değerlendirme sürecimizi gözden geçiriyor ve günün ihtiyaçlarına göre kurguluyoruz. Değişim, kurum kültürümüzün bir parçası. TalentSys değişen ihtiyaçlarımıza cevap verebilen bir çözüm ortağı.

- Nesrin Bayraktar
Anel Holding